Πρόσφατα Άρθρα

Σπουδαία νίκη για την ανδρική

Ένα σπουδαίο αγώνα από πλευράς σημαντικότητας παρακολούθησαν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό της Παναγούλας μεταξύ της ανδρικής ομάδας μπάσκετ της Α.Γ.Ε.Ζ με την αντίστοιχη το Βαρθολομιού. Η ομάδα του Βαρθολομιού, νεανική και φιλόδοξη έχει πραγματοποιήσει μεταγραφές και μέχρι πριν τον αγώνα ήταν αήττητη στην κατηγορία.
Έτσι λοιπόν προσήλθε στην Ζάκυνθο με σκοπό και μόνο τη νίκη. Διαβασμένη, προετοιμασμένη, στημένη σωστά από τον προπονητή της έπαιξε έξυπνα, έκλεισε τα ατού της ομάδας μας και βρέθηκε στο ημίχρονο να προηγείται με 5 πόντους αν και είχε προηγηθεί με 12.
Εδώ πρέπει να επισημάνουμε ότι στο πρώτο κιόλας δεκάλεπτο ο πρώτος σκόρερ και καλύτερος παίκτης της ομάδας μας Τάσος Βαρβαρίγος χρεώθηκε με τρία – τα δύο ελεγχόμενα – φάουλ με αποτέλεσμα να αλλάξει η ισορροπία των ομάδων.
Ωστόσο το Βαρθολομιό δεν έπαιξε το μπάσκετ που παίζει μια καλύτερη ομάδα, θέλησε μάλλον να «υφαρπάξει» τον αγώνα με τακτική, αργές επιθέσεις, συχνά φάουλ, διαμαρτυρίες κλπ. Ως ομάδα ήταν πολύ εύστοχη αλλά ήταν φανερό πως χωρίς αλλαγές για να ξεκουράσει τους παίκτες, δεν θα μπορούσε να συνεχίσει η μεγάλη ευστοχία της στο δεύτερο ημίχρονο.
Στο δεύτερο ημίχρονο λοιπόν η ομάδα μας έπαιξε εξαιρετική άμυνα, η ευστοχία των αντιπάλων περιορίστηκε πολύ, με αποτέλεσμα την ισοφάριση και το προσπέρασμα στο σκορ 5 λεπτά πριν το τέλος. Το τελικό αποτέλεσμα 67 – 63 μάρτυρα εν μέρει την μάχη που έγινε, γιατί στην πραγματικότητα η μάχη ήταν μεγαλύτερη.
Θεωρούμε πως ήταν μια δίκαιη νίκη, ενώ την έλλειψη του Βαρβαρίγου κάλυψαν εν μέρει οι υπόλοιποι παίκτες και κυρίως Μπακάμης που έκανε εξαιρετική εμφάνιση με 17 πόντους. Το Βαρθολομιό διαμαρτύρεται για την διαιτησία, δεν έχει δίκιο όμως διότι η διαιτησία αν έκανε κάποια λάθη, ήταν ακούσια και σίγουρα και προς τις δύο ομάδες, χωρίς κανενός είδους μεροληψία.
Θα ήταν άδικο να μην αναφέρουμε την κυριότερη συμβολή στην σημερινή νίκη, αυτή του coach Νέγκα Σπύρου, ο οποίος κράτησε την ψυχραιμία του σε όλη τη διάρκεια του δύσκολου αγώνα, διατήρησε καθαρό το μυαλό του και καθοδήγησε μαεστρικά την ομάδα σε μια σημαντική νίκη.
Με αυτή τη νίκη την ομάδα μας, βάζει σαφώς πλώρη για την επόμενη κατηγορία, ωστόσο το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα.