Πρόσφατα Άρθρα

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΤΡΙΚΑΛΑ 4-5/7μ

• 2Η Η ΜΑΡΛΗ ΣΤΑ 2.000μ ΣΤΙΠΛ – ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Έγινε στα Τρίκαλα το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Π-Κ. Η ΑΓΕΖ  εκπροσωπήθηκε από 2 αθλητές, τη Μάρλη Μάρα σρα 2.000μ στιπλ & 800μ και το Σούλη Κων/νο στα 800μ.
    Εξαιρετική εμφάνιση από τη Μάρλη στα 2.000μ στιπλ σ’ ένα δύσκολο αγώνα όπου 4 αθλήτριες διεκδικούσαν τη νίκη. Τελικά κατέκτησε τη 2η θέση με δυνατό φίνις στα τελευταία 200μ με νέο σπουδαίο ατομικό ρεκόρ 7’10”23. Στον αγώνα έδειξε καθαρό μυαλό και διάθεση για τη διάκριση, ακόμη και για τη νίκη. Να επισημάνουμε ότι 3 μήνες έχασε σημαντικό διάστημα προπόνησης λόγω τραυματισμού. Επίσης αποκτά το δικαίωμα συμμετοχής με την Εθνική ομάδα στη διεθνή συνάντηση Ελλάδας – Κύπρου στο Βόλο στις 7-8 /8 . Επιπλέον αυξάνει το ήδη υπάρχον ποσοστό της σε 8% πριμοδότηση στη βαθμολογία της για την εισαγωγή της στο Πανεπιστήμιο σε οποιαδήποτε σχολή και 20% για το ΤΕΦΑΑ λόγω της 2ης θέσης της.
    1η Ντερβίσι (Μυτιλήνη)  7’04”50
    2η Μάρλη (ΑΓΕΖ) 7’10”23
    3η Αβράμογλου ( Νεάπολη) 7’13”21
    thumbnail
    Ένα σημείο που δείχνει τη σταθερότητά της είναι ότι σε 4 χρόνια έχει πάρει 4 πανελλήνια μετάλλια και συμμετέχει με την Εθνική ομάδα 2 διαδοχικές χρονιές).
    Η Μάρλη συμμετείχε στα 800μ τη δεύτερη μέρα του πρωταθλήματος όπου προκρίθηκε για τον τελικό με τον 5ο χρόνο και επίδοση 2’23”86 ωστόσο στον τελικό  τη λύγισε η κούραση καταλαμβάνοντας τη 12η θέση με 2’26”50.
    Ο Σούλης Κων/νος ήταν 25ος  ανάμεσα σε 48 αθλητές στα 800μ με ατομικό ρεκόρ 2’04”81 (ανήκει στη μικρότερη κατηγορία) βάζοντας υψηλούς στόχους για το Παν/νιο πρωτ/μα ΠΠ-ΠΚΑ’ που θα γίνει στη Χαλκίδα στις 12-13/7 στα 600μ.
    Να σημειωθεί ότι στο πρωτάθλημα αυτό (το πολυπληθέστερο των τελευταίων 30 ετών) συμμετείχαν 1500 αγόρια και κορίτσια από 250 συλλόγους της Ελλάδας ανάμεσα στα οποία ήταν και αθλητές-τριες με σπουδαίες επιδόσεις, όρια για Ολυμπιακές ημέρες και Πανευρωπαϊκούς. Το μέλλον του ελληνικού στίβου ήταν εκεί!!!
    Επόμενος στόχος το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ΠΠ-ΠΚΑ’ στη Χαλκίδα στις 12-13 / 7.
    Η ΑΓΕΖ θα εκπροσωπηθεί από 12 αθλητές-τριες με μια από τις καλύτερες  ομάδες μέχρι τώρα.