Πρόσφατα Άρθρα

Παλικαρίσια νίκη παραμονής

ΑΓΕΖ – ΕΑΠ 70 – 65

Βγάζοντας ψυχή και πάθος στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα με την ΕΑΠ στην Παναγούλα η ΑΓΕΖ κατέκτησε τη νίκη που χρειαζόταν για να παραμείνει οριστικά στην Α1 ΕΣΚΑΗ. Οι παίκτες του Αντώνη Ακτύπη επιβλήθηκαν με 70-65 και θα διατηρήθηκαν στην κατηγορία, φτάνοντας στις 11 νίκες την φετινή χρονιά. Το παιχνίδι σε καμία περίπτωση δεν ήταν εύκολο για την Ζακυνθινή ομάδα που ήταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 28-42, έχοντας πρόβλημα κυρίως στην επίθεση της.

Τα πράγματα βελτιώθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με αλλαγή της άμυνας από τον coach Ακτύπη και με βελτιωμένη ευστοχία στην επίθεση, η ομάδα μας μείωσε σε 47-51, ενώ παρά το γεγονός ότι έχανε με 49-58 πέντε λεπτά πριν το τέλος, έκανε 10-0 σερί για το 59-58. Μάλιστα 2’ και 36’’ πριν το τέλος προηγήθηκαν με 67-60 και κάπου εκεί κρίθηκε το παιχνίδι, αφού παρά την τεχνική ποινή που δόθηκε στον Ν. Θεοδόση δεν άλλαξε τίποτα.

Τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα ο Κ. Μάργαρης, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Δ. Μπονίκος με 23, ενώ πολύτιμες λύσεις έδωσε ο Δ. Καψαμπέλης με 17 πόντους.

Στο τέλος του αγώνα ο κόουτς Αντώνης Ακτύπης μίλησε με συγκινητικά λόγια στους παίκτες και τους ευχαρίστησε για την προσπάθειά τους σε όλη την αγωνιστική περίοδο.

received_301791350758987 received_677744312656881 received_369482183684432 received_2211585048920119

Δεκάλεπτα: 09-20, 28-42, 47 – 51, 70-65
ΑΓΕΖ (Ακτύπης Αντ.): Καψαμπέλης Δ. 17, Σούρμπης, Μάργαρης Δ. 2, Λούτας, Ζάγκλας 8, Μουζάκης , Θεοδωρίτσης Β. 3, Μάργαρης Κ. 6, Μάργαρης Ν. 8, Μπονίκος Δ. 23, Σταμίρης Κ., Δημησιάνος 3